ŞANGAY’DA ŞİRKET KURMAK İSTİYORUM

Kendi Şirketimi Kurmak İstiyorum

Şangay, yatırımcılar için adeta uluslararası pazar sunan bir merkezdir. Dünyanın en büyük ithalat fuarının düzenlendiği şehirde yabancı yatırımcılar serbest bölgelerde ya da kendi seçecekleri bölgelerde şahıs, limited, anonim ya da Çin ortaklı şirket açabilmektedirler. 

establish company

İzlenmesi Gereken Adımlar

Çin’de Kurmak İstediğiniz Şirket Türü Nedir?

Çin yeni Şirketler Kanunu’na göre, şirketler için minimum ana sermaye tutarlarının hemen enjekte edilmesi gerekmez, ancak; bu sermaye tutarının belirtilen sürede yatırılması gerekmektedir. Şanghay’da açılacak şirketler için minimum ana sermaye oranları çeşitli sektörlere göre ve şirketin iş yapacağı alanlara göre değişiklik gösterse de genel olarak minimum sermaye tutarları aşağıdaki gibi belirlenmiştir: 

Şahıs Şirketi

Şahıs şirketi, Şanghay’da sermayesi düşük şirket tiplerinden biridir. Minimum sermaye tutarı Çin Şirketler Kanunu’nda belirlenmiştir.

Limited Şirket

Limited şirketlerinin kuruluş şekillerine göre değişmek suretiyle minimum ana sermaye tutarı 100.000 Yuan’dir. Ancak tek kişilik şahıs şirketinde bu tutar yine şirketin faaliyet alanına bağlı olarak 30.000 RMB’ye düşmektedir.

Temsilcilik

Şanghay’da birçok yabancı şirketin ve bankanın temsilcilik ofisleri bulunuyor. Bu temsilcilik ofisleri bankalar için zamanla genellikle şubeye dönüşürken şirketler de bu temsilcilik ofisleri üzerinden network’ünü arttırarak Çin iç pazarlarına girebiliyor. Temsilcilik ofisinin avantajı, kurulum aşamasında sahibine çok fazla maddi yük yüklememesidir. Ancak temsilcilik ofisi için düşündüğünüz bölgeye bağlı olarak aylık giderlerinizde maliyetinizi iyi hesaplamak gerekecektir. 

Anonim Şirket

Anonim şirket, dünyada olduğu gibi Çin’de de sermaye tutarı en fazla olan şirketlerden biridir. Bu şirketlerin türlerine ve ortak sayısına bağlı olarak minimum sermaye tutarları 50 Milyon RMB’yi bulmaktadır. 

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

İhracat ve İthalat Lisansları

İhracat ve İthalat Lisansları

Şangay Gümrük Denetim Bürosu Onayı

Şangay Gümrük Denetim Bürosu Onayı

Fatura Avantajları

Fatura Avantajları

Teşvikli Bölgeler

Teşvikli Bölgeler

Serbest Bölgeler

Serbest Bölgeler

Vergi Avantajları

Vergi Avantajları

ŞANGHAY’DA ŞİRKET KURMAK YA DA OFİS AÇMAK İSTİYORSANIZ İLETİŞİME GEÇİN